петак, 12. фебруар 2016.

Svi na vašar!

Sedimo za stolom dok gledamo jednu emisiju za decu gde je glumio jedan nevaljali dečak po imenu Maksiću nesrećo (tako su mene Jano zvali u selu) kad odjednom - jeste, greb greb. Šta li je sad, mislim se, ovi miševi nikako ne spavaju. Dođem do šporeta - "Izvolte, šta ste trebali?" Kaže jedan debeli miš sa blesavom kapom na glavi "Izvin'te molim vas, danas je vašar u Milorcima pa da proverimo dal' neko ide, išli bi brat i ja al' smo bez vozila." Viče deda, "Nema problema, Maksić (tj, ja) gleda emisiju, ja ću da vas vozim."

I pođu oni sa dedom, rekoh "Srećan put, ja ću malo da odmorim, ne moram ni ja na svaki vašar." Uskoče u prikolicu, deda upali traktor, nakrivi šubaru pa polako trk trrrt trrrk... Idu oni drumom, traktor drmusa, prikolica se ljulja, poispadaće miševi, kad iza jednog grma iskoči - ko Jano? Jeste, tigar! "Dobar dan, dobri ljudi, da niste možda na vašar krenuli?" "Ajd, uskači u prikolicu", viče deda. Voze se dalje i naiđu na rečicu. Ona plitka, mala pa točkovima polako prelaze. Zakoči se traktor u vodi, deda se uhvati za glavu - šta sad da radimo, kad se čuje "gllloob glooob (puna mu usta vode), ja ću da vas poguram, al da me vozite na vašar u Milorce!" To bila ajkula Jano, al neka fina, hoće da pomogne u nevolji. Pogura ona traktor, uskoči u prikolicu pa na put dalje.
Vozi deda polako, peva neku pesmu "Caj, caj cajkaaa, iz Novoga Sadaa", sve se ori, one životinje pozadi viču "ajde deda, brže, zatvoriće ringišpiiiil", al' on polako, uživa čovek. Voli deda da ubere neku grančicu pa da čačka zube dok vozi i tako se u prolazu uhvati za neku granu da otkine grančicu, kad odjednom sa grane nešto frrrr i slete mu na nos! Nije orao Jano, on je malo veliki.  Sleteo mu mali vrabac i smeje se dedi na nosu! "Deda, mogu li na vašar sa vama, vidim da ste vesela družina?" "Ajde u prikolicu, uplaši me čoveče, de slećeš tako na nos ko neki džigibau!" I ko je sve u prikolici? Jeste, i tigar i ajkula i miš i vrabac. Popeše se na jedno brdo kad tamo sve svetluca šareno, čuje se pema i smejanje, neka deca trče, mnogo lepo Jano!! Ringišpiiiiiilllll!!! Tooooo!!! Poiskakaše sve životinje, "ćao deda, svaka čast!" potrčaše ka ringišpilu!
I tako su se vozili i smejali i zezali dok mrak skroz nije pao ljubavi moja i dok im se nije pridremalo, a onda su svi zaspali na livadi, ušuškali se kod tigra, on je najmekši i zaspali lepo i milo.

Spavaj i ti ljubice moja, veliko moje dete dobro.

Čiča miča i gotova priča, spavaj Jano.

Torta višnjevača

Kad sam ja bila mala, vodio me deda da beremo višnje. Kaže ajmo mi ćero, uzmi lepo kanticu pa da naberemo babi za slatko i sok.

A ja mala, a kantica velika Jano. Ja berem one oddole, deda one odgore. Višnje slatke, neka mala, neka velika, neka napukla pa je smažem, kad bereš voćke greota je da ih ne mažeš. Ređam ih u kanticu u krug, pa u gomilicu, ruke musave, ja musava, al slatko. Kaže deda - ne može da dohvati one na vrhu. I šta radimo? Jeste, merdevine, trk po njih. Dovučem merdevine, deda se ispentra, žmirkam kroz ono drvo i sunce, jaaoo deda koliki si veliki, sve možeš da dohvatiš, svaka čast!

Naberemo puuno višnjica pa kući. "Ajte, de ste do sad, jeste sve pobrali?" Smeje se baka i briše ruke o kecelju. "Evo bakice, cela kofica!" Peremo višnje kad, nešto iza šporeta greb, greb. Nije tigar, ovaj put je miš, i to mali beba miš. Kaže "Izvinite molim vas, može dve višnje, mojoj mami je rođendan pa hoću da joj napravim tortu?" Može, naravno ko mišiću da ne da kad tako lepo pita. Uzme dve višnjice pa trk iza šporeta.

Pravimo ja i baka sok i pitu, cela kuća miriše, lepo i toplo nam, čuje se radio, deda opleo kolo, ma milina jedna, vesele se svi. Kad, eto ti opet nešto greb, greb. "Šta je mišiću", pitam ja "jel gotova torta?" "Jeste drugari, evo jedno parče i za vas!"

Ijaooo kakva čast, kakva torta sa višnjicama, e pa svaka čast miško, i da je srećan mami rođendan! I tako smo smazali tortu Jano, i napravili i sok i pitu, pa sam se onda umorila, bio je to dug dan, ručice mi crvene, al nema veze, ušuškam se kraj bake pa hrk hrk i već sam zaspala mala moja devojčice. Dobro, velika!

Laku noć moj mišiću, moje veliko dete.

Čiča miča i gotova priča, spavaj Jano.