петак, 12. фебруар 2016.

Svi na vašar!

Sedimo za stolom dok gledamo jednu emisiju za decu gde je glumio jedan nevaljali dečak po imenu Maksiću nesrećo (tako su mene Jano zvali u selu) kad odjednom - jeste, greb greb. Šta li je sad, mislim se, ovi miševi nikako ne spavaju. Dođem do šporeta - "Izvolte, šta ste trebali?" Kaže jedan debeli miš sa blesavom kapom na glavi "Izvin'te molim vas, danas je vašar u Milorcima pa da proverimo dal' neko ide, išli bi brat i ja al' smo bez vozila." Viče deda, "Nema problema, Maksić (tj, ja) gleda emisiju, ja ću da vas vozim."

I pođu oni sa dedom, rekoh "Srećan put, ja ću malo da odmorim, ne moram ni ja na svaki vašar." Uskoče u prikolicu, deda upali traktor, nakrivi šubaru pa polako trk trrrt trrrk... Idu oni drumom, traktor drmusa, prikolica se ljulja, poispadaće miševi, kad iza jednog grma iskoči - ko Jano? Jeste, tigar! "Dobar dan, dobri ljudi, da niste možda na vašar krenuli?" "Ajd, uskači u prikolicu", viče deda. Voze se dalje i naiđu na rečicu. Ona plitka, mala pa točkovima polako prelaze. Zakoči se traktor u vodi, deda se uhvati za glavu - šta sad da radimo, kad se čuje "gllloob glooob (puna mu usta vode), ja ću da vas poguram, al da me vozite na vašar u Milorce!" To bila ajkula Jano, al neka fina, hoće da pomogne u nevolji. Pogura ona traktor, uskoči u prikolicu pa na put dalje.
Vozi deda polako, peva neku pesmu "Caj, caj cajkaaa, iz Novoga Sadaa", sve se ori, one životinje pozadi viču "ajde deda, brže, zatvoriće ringišpiiiil", al' on polako, uživa čovek. Voli deda da ubere neku grančicu pa da čačka zube dok vozi i tako se u prolazu uhvati za neku granu da otkine grančicu, kad odjednom sa grane nešto frrrr i slete mu na nos! Nije orao Jano, on je malo veliki.  Sleteo mu mali vrabac i smeje se dedi na nosu! "Deda, mogu li na vašar sa vama, vidim da ste vesela družina?" "Ajde u prikolicu, uplaši me čoveče, de slećeš tako na nos ko neki džigibau!" I ko je sve u prikolici? Jeste, i tigar i ajkula i miš i vrabac. Popeše se na jedno brdo kad tamo sve svetluca šareno, čuje se pema i smejanje, neka deca trče, mnogo lepo Jano!! Ringišpiiiiiilllll!!! Tooooo!!! Poiskakaše sve životinje, "ćao deda, svaka čast!" potrčaše ka ringišpilu!
I tako su se vozili i smejali i zezali dok mrak skroz nije pao ljubavi moja i dok im se nije pridremalo, a onda su svi zaspali na livadi, ušuškali se kod tigra, on je najmekši i zaspali lepo i milo.

Spavaj i ti ljubice moja, veliko moje dete dobro.

Čiča miča i gotova priča, spavaj Jano.

Нема коментара:

Постави коментар