Gore, visoko, visoko na nebu ima jedan veliki
oblak. Na njemu živi jedna baka koja ima veliku baštu sa puno, puno cveća. Ima
i kućicu od kolača, puno životinja i svaki dan pije čaj sa drugaricama. A cveće
Jano svo šareno, ima male cvetiće crvene i velike zelene sa bodljicama, ima i
puno drveća – jabuka, trešnjica, baš svo drveće ima tamo gore.
Baka zaliva cveće Jano, kao ti kod nas na
terasi. Uzme žutu kanticu, sipa vode i krene redom – ljubičice, muškatle,
cvetak-zanovetak, zumbuli i ruže, kaktusi i dinje i pomorandže, sve redom
zaliva. A cveće se raduje i peva joj pesmicu, to se dole kod nas čuje kad šušti
vetar u drveću. Pa miriše sve gore u oblačku, i taj miris je mnogo lep, kao
kolači kad ih ispečemo.
Dok zaliva cvetiće i voćkice razne, baka malo
prospe i po travici, da bude mekana. A onda ta voda prođe kroz oblak i pada kao
kiša Jani na glavu, baš šašavo, jel' tako? A Jana stane i pusti kišicu da je
kvasi, ako je toplo napolju, ako nije onda trk unutra na toplo i meko. Ili
uzmeš činijicu pa staneš na prozor i skupiš malo kišice da zalijemo i mi naše
cveće, i kažeš „hvala bako što si pustila kišu, baš je lepa i miriše“.
Ili kad pada sneg – e to je tek urnebes, sneg
pada tako što baka pravi kolače od belanca, ono belo u jajetu, pa kad ih izvadi
iz rerne duva po njima da se ohlade, a ono višak pada na zemljicu dole i pravi
se sneg.
Možeš i ti njoj da pošalješ nešto, bezveze da
ti ona svašta da, a ti njoj ništa – možeš na balon da zavežeš neku sličicu ili
malecku igračku i pustiš da ode gore kod bake. Ima silno da se obraduje, ko još
ne voli poklone!
I tako Jano, ima tu još svašta, znaš. A ti si
se umorila, igrala si se puno i padala je kiša, spava se mojoj maloj devojčici
koja je puna velikih želja, kao nar košpica, tako je puna veselja. Laku noć
cvetiću moj.
Čiča miča i gotova priča, spavaj Jano.


